Jak wybrać dobrego dealera samochodowego?

To pytanie, które często zadają sobie przyszli nabywcy nowych samochodów. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze dobrego salonu samochodowego? W tym wpisie znajdziesz informacje na temat trzech podstawowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze.

Z racji bloga na którym się znalazłeś prezentowane informacje będą dotyczyły w szczególności dealerów samochodów amerykańskich.>

po pierwsze: BEZPIECZEŃSTWO

Dealer a Importer

Wybierając dealera samochodowego przeszukujesz oferty kilku salonów samochodowych w danym kraju, bowiem zakup nowego samochodu to proces. 

Zwróć uwagę lub zapytaj salon samochodowy, którego ofertę rozpatrujesz, skąd pochodzą sprzedawane samochody. Samochody z rynków zagranicznych, a w szczególności rynków “zaoceanicznych” kupowane są od importerów.

Dla przykładu marki Dodge i RAM mają w Europie trzech importerów, od których samochody kupowane są przez autoryzowane salony samochodowe. Każdy z importerów ma swoje restrykcje co do podejmowania współpracy z danym dealerem samochodowym. Dlatego najlepszą sytuacją jest taka, kiedy wybrany przez Ciebie dealer współpracuje ze wszystkimi importerami w danym regionie.

Daje Ci to pewność, że zawsze masz dostęp do największej bazy oryginalnych części zamiennych, przeszkolonych specjalistów, najbardziej aktualnych pakietów opcji dodatkowych oraz co może najważniejsze dostajesz potwierdzenie, że wybrany przez Ciebie salon samochodowy jest rzetelny, wypłacalny i poważnie podchodzi do prowadzonego przez siebie biznesu.

A jak sprawdzić czy Twój dealer samochodowy Dodge i RAM rzeczywiście współpracuje ze wszystkimi dostępnymi importerami?

Na stronie internetowej każdej marki znajdziesz zakładkę “znajdź swojego dealera”. Polska wersja strony internetowej dodge.com odsyła do trzech stron internetowych – trzech importerów. Na każdej ze stron internetowych importerów zaś znajdziesz adresy współpracujących z danym podmiotem autoryzowanych salonów samochodowych Dodge i RAM.

Po drugie: ASPEKTY FINANSOWO - PRAWNE

Klarowna historia prawno-finansowa

Decydując się na zakup nowego samochodu od autoryzowanego dealera samochodowego chcesz mieć pewność, że kupowany przez Ciebie pojazd ma w pełni klarowną historię prawno-finansową.

Importowane spoza UE samochody podlegają opodatkowaniu oraz opłacie akcyzowej. Bardzo ważnym jest, aby wszystkie te opłaty były dokonywane zgodnie z rzeczywistą wartością pojazdu. Jeśli ktoś dopuszcza się pewnego rodzaju “nieścisłości” w dokumentacji podatkowej, pojazd automatycznie zostanie obarczony wada prawną, co może nieść w przyszłości wiele komplikacji.

Homologacja Unii Europejskiej

Dodatkowym aspektem jest homologacja Unii Europejskiej. Jeśli zdecydujesz się na kupno samochodu amerykańskiego, wiedz, że fabrycznie dostosowany jest on do prawa amerykańskiego. Kupno pojazdu u autoryzowanego dealera, który zaś pozyskał pojazd z pewnego źródła daje Ci pewność, że Twój samochód spełnia wszystkie wymogi Unii Europejskiej.

Wybranie pewnego i rzetelnego salonu samochodowego zapewni Ci bezproblemowe korzystanie z Twojego nowego pojazdu, a także bezproblemowe zbycie samochodu, kiedy będziesz gotowy na nową motoryzacyjną przygodę.

Po trzecie: SERWIS

Gwarancja

Kupno nowego samochodu wiąże się z otrzymaniem na niego gwarancji producenta, do której utrzymania niezbędne jest serwisowanie samochodu w autoryzowanym serwisie marki, często przy autoryzowanym salonie samochodowym.

Wybierając dealera samochodowego weź pod uwagę zatem zaplecze serwisowe i kontakt z osobą zarządzającą. Dopytaj się o warunki serwisowania, opłaty z tym związane terminy realizacji itp.

Ważnym jest, aby wybrany przez Ciebie salon samochodowy posiadał niezbędny sprzęt i wiedzę do serwisowania Twojego nowego samochodu.

Instalacja LPG zgodna z warunkami gwarancji

Gdybyś zechciał zamontować do swojego nowego samochodu instalację gazową, niezmiernie ważnym aspektem jest instalacja aprobowanego przez producenta systemu. Każdy producent ma szczegółowe wytyczne co do producenta instalacji oraz jego specyfikacji technicznej. Aby nie stracić opieki gwarancyjnej zamontowany system musi być zgodny z wytycznymi oraz zainstalowany przez autoryzowany serwis.

Każdy dobrze prowadzony salon samochodowy wraz z autoryzowanym serwisem gwarancyjnym ma również w ofercie przedłużenie gwarancji producenta. Warto rozważyć tę opcję, w szczególności w sytuacji kiedy będziesz chciał sprzedać pojazd w dobrej cenie.

PODSUMOWANIE

Jeśli chcesz stać się szczęśliwym posiadaczem nowego samochodu amerykańskiego, wybierając dobrego dealera samochodów amerykańskich zwróć uwagę na:

  1. Pochodzenie samochodów znajdujących się w ofercie dealera.
  2. Partnerów współpracujących z wybranym salonem samochodowym.
  3.  Rzetelność i poprawność dokumentacji samochodu.
  4. Ofertę serwisową dealera.
  5. Warunki gwarancji i możliwość jej przedłużenia.

Przeczytany przez Ciebie artykuł dostarczył Ci ciekawe informacje? Zajrzyj na nasz blog od czasu do czasu. Staramy się publikować przydatne porady i informacje z zakresu sprzedaży i kupna nowych samochodów.